Ultrazvukové sonikátory fy.Hielscher pro kosmetický průmysl

12. 12. 2016 

Ultrazvuková aplikace v kosmetickém průmyslu zahrnuje proces emulzifikace, dispergace, redukce velikosti částic, extrakce účinných látek a také přípravy liposomů.

Ultrazvukové sonikátory jsou dostupné s výkonem umožňujícím jak laboratorní, tak i průmyslové aplikace ve statickém, ale i „in- line“ režimu.

Užití ultrazvuku je osvědčená technika pro přípravu všech typů emulzí (v/o, o/v, o/v/o, v/o/v …. mini, nano i mikro). Kavitační efekt umožňuje vznik malých kapének s nízkou polydisperzitou a úzkou distribucí což vede k produkci velice stabilních emulzí (tělová mléka, balzámy, gely, atd.). Liposomy jsou běžné nosiče pro účinné látky a sloučeniny. Sonikace ultrazvukem je spolehlivý nástroj k zapouzdření účinné látky v liposomu a jejich emulzifikace do konečného produktu.

Ultrazvukový sonikátor Hielscher uip 1000hd

Prášky, pigmenty (TiO2, ZnO) a minerály jsou běžně používaná plniva pro přípravu kosmetických produktů. Pro přípravu kvalitních přípravků především v oblasti dekorativní kosmetiky je nutné použít pigmenty s velikostí částic v řádu mikrometrů a s jejich optimální distribucí. Dalším požadavkem pro výrobu kvalitních suspenzí je zajištění uniformní dispergace plniv/pigmentů v požadovaném produktu. Ultrazvukovou technologií lze s úspěchem zajistit redukci velikosti částic, distribuci plniv na požadovanou velikost a jejich uniformní dispergaci v produktu, a tak vyrobit krémy různého typu, opalovací oleje, rtěnky, maskary, laky na nehty…, které jsou snadno roztíratelné a mají výbornou krycí schopnost, což jsou znaky kvalitní kosmetiky.

Extrakce s pomocí ultrazvuku je rychlá a efektivní technika zvyšující výnos účinných látek extrahovaných z rostlin tj. antioxidantů, polysacharidů, terpénů a fenolických sloučenin.

Tato metoda je „non- termální“, ultrazvukové vlny extrahují účinné látky jemně až něžně, a tak je možné vyhnout se jejich poškození až degradaci. Mimo vyšší výnos extraktu je další výhodou této techniky možnost využití ekologických rozpouštědel (voda) nebo použít méně rozpouštědla případně nižší extrakční teplotu. Extrakce s pomocí ultrazvuku je dobře propracovaná metoda a je s úspěchem používána pro extrakci mnoha účinných látek jako jsou:

kyselina askorbová (vitamín C), α – tokoferol, β-karoten (provitamín A), koenzym Q10, kyselina ferulová, boldin, kyselina chlorogenová (CGA), polyfenol magniferin, silymarín, kapsaicin, sterol glykosidu a i vanilin.

Mimoto aplikace ultrazvuku může zlepšit tradiční extrakční metody: extrakce dle Soxhleta, superkritická CO2 extrakce a enzymatická extrakce (kolagen).

Ultrazvukové vlny napomáhají efektivně k rozpuštění prášků (např. allantoin) a homogenizaci dvou a nebo více fází, a tak lze připravit velice uniformní produkt. Homogenizace je důležitým krokem k získání kvalitního produktu s konstantními parametry. Ultrazvuková technologie je tak preferovanou metodou pro homogenizaci a rozpouštění.

Neváhejte nás kontaktovat - dalecky@pragolab.cz.

Pro více informací navštivte www.hielscher.com.