Reologická měření čerstvých stavebních materiálů

Tokové vlastnosti čerstvých stavebních materiálů značně ovlivňují zpracovatelnost cementových past a tím vlastnosti ve ztuhlém stavu. Určení reologických vlastností takovýchto materiálů je spojeno s následujícími problémy: heterogenita, zablokování toku, sedimentace a prokluz vrstev. 


Reologické vlastnosti cementových past a malt jsou určovány pomocí reometru HAAKE MARS a HAAKE RS6000 v kombinaci se speciální celou pro stavební materiály.

Tato měřící cela je charakteristická svým variabilním nastavením. Pro všechny existující koaxiální válce je profil fixní a nelze měnit. Tato cela obsahuje otvory ve stěnách. Každá štěrbina může být jednotlivě osazena lamelou definované geometrie, čímž cela získává vroubkování zabraňující prokluzu, zejména při vyšších smykových rychlostech. Standardně jsou dodávány lamely s hloubkou 2 mm, dostupné jsou také s hloubkou 1 mm a 0 mm.

Součástí této cely jsou speciální lopatkové rotory o průměru 52 mm a 59 mm. Díky jejich specifickému tvaru je zabráněno prokluzu z důvodu tvorby povrchového filmu a tím je zajištěna homogenita směsi.
Měřící cela je vyrobena z nerezu, povrchová struktura zaručuje snadně čistění. Použitím této cely s přístrojem HAAKE MARS lze kontrolovat teplotu pomocí termostatu.

Hlavními výhodami měřící cely pro stavební materiály jsou:

  • jednoduché a rychlé přizpůsobení geometrie měření novým materiálům
  • profilování pomocí lamel
  • lopatkové rotory s různými průměry
  • zabránění tvorbě prokluzových filmů
  • měření v rotačním a oscilačním módu
  • relativně velké objemy vzorku
  • robustní konstrukce

Kvalita konstrukčních materiálů silně závisí na jejich vlastnostech v čerstvém stavu. Pro bližší prozkoumání těchto vlastností byla vyvinuta měřící cela zabraňující prokluzu užitím variabilního uspořádání stěn cely a speciálními lopatkami. Toto uspořádání umožňuje měření vlastností materiálů jako jsou pasty, licí hmoty, malty.