Leica STELLARIS

Spuštění platformy

   Dne 7. dubna 2020  Leica Microsystems  uvedla na trh revoluční re-imagined konfokální platformu s názvem  STELLARIS . Jedná se o dosud nejvýznamnější novinku za posledních mnoho let v konfokální mikroskopii. Oficiální vyjádření o spuštění platformy ke stažení zde.  Tato platforma přináší tři klíčové pilíře:

  • POWER – síla systému díky unikátním technologiím jako je např. bílý laser, Power HyD. 
  • POTENTIAL – nové technologie jako TauSense jako dokonalá detekce, tvoří srdce systému.
  • PRODUCTIVITY – velký potenciál v nastavení systému pro složité experimenty.

Jak šel čas u Leica Microsystems

   Jedním z velmi důležitých faktorů u výrobců konfokálních mikroskopů je počet inovací, které Vám pomůžou s Vaším výzkumem. Podívejte se na obrázek časové osy vývoje některých nových přístrojů u Leica Microsystems , včetně nové platformy STELLARIS


Leica Timeline

Obr. 1 – Časová osa novinek od Leica Microsystems


Co je STELLARIS?

    Po řadě let velmi úspěšné platformy Leica TCS SP8 přišla Leica Microsystems s novou ještě více nablýskanou platformou s názvem STELLARIS , která by měla opět ovládnout trh konfokálních mikroskopů. STELLARIS platforma nabízí především komplexní řešení pro Vaše věděcké projekty. Jenom spojení všech klíčových bodů celého stroje Vám přinese požadovanou hodnotu.

Vývojáři připravili mnoho převratných novinek od nových laserů, detektorů, vylepšeného rezonančního skeneru až po dokonalý software LAS X s ImageCompasem . K dispozici bude rozmanitá škála konfigurací od nižší a dostupnější STELLARIS 5 až po STELLARIS 8 , která se stane novou vlajkovou lodí pro rozmanitý výzkum a důležité vědecké objevy. Platforma je opět otevřená pro přizpůsobení dle Vašeho výzkumu. Produktové video níže!


Video č. 1  – Produktové video Leica STELLARIS

Co je na platformě STELLARIS tak revolučního?

   Vzhledem k tomu, že se na vývoji nové konfokální platformy pracovalo opravdu dlouho a že jste klíčovou roli hráli právě Vy, zákazníci, kteří pomáhali vylepšovat starší Leica TCS SP8 a také díky online monitorování výkonu (vždy po Vašem svolení) z dohledového střediska v Mannheim, měli odborníci dostatek informací o používání systémů. Po shromáždění všech požadavků na dokonalý stroj vše implementovali a spustili tak projekt STELLARIS. Jaké novinky Vás čekají? Začneme u již třetí generace a vylepšené AOBS.   Rezonanční skener s novou funkcí roling average s velkým zorným polem především pro live cells experimenty. Podívejte se na obrázek některých technických unikátních vymožeností, patentů a hlavních prvků skenovací hlavy nejenom u starší platformy Leica TCS SP8, ale po řadě inovací také u STELLARIS.

Discoveries%20SP8.jpg

Obr. 2  – Skenovací hlava s těmi nejdůležitějšími prvky

    A teď revoluční novinky. Nové POWER HyD detektory s vysokým kvantovým výtěžkem a spektrálním rozsahem. Nové typy ve třech podobách HyD X, HyD S,   HyD R Vám umožní řadu nových funkcí ( TauSense, TauContrast, TauGating apod. - těmto funkcím věnujeme speciální článek již brzy. Pokud jste nedočkaví, po registraci níže obdržíte anglický aplikační článek o TauSense již nyní ). Dejte Vašim vzorkům trochu oddechu v červené NIR oblasti a volte nový HyD R pro NIR oblast.  Leica nově definuje citlivost detektoru, dříve QE kvantový výtěžek, nyní jako Photon Detection Efficiency (PDE), která je o něco nižší než klasické QE, ovšem vyjadřuje celkovou citlivost detektorů. Nejde pouze o nejvyšší číslo PDE, ale o možnosti použití těchto POWER HyD detektorů s jejich funkcemi a celkové použití systému STELLARIS .

    Revoluce pokračuje dalším tahákem v podobě nového pulzního bílého laseru s rozsahem od 440 až po 790 nm ! Zvolte si jakoukoliv vlnovou délku (celkově až 350 vl. délek) a efektivně rozzáříte jakoukoliv Vaši barvičku s možností výběru po 1 nm. Potřebujete aktivovat více vlnových délek pro vícebarevné experimenty? Samozřejmě, díky kombinaci s AOBS můžete současně použít až 8 vlnových délek současně. Předpokládám, že každý si pak umí představit kolik možností bude mít k dispozici.


WLL.jpg

Obr. 3  – Nový WLL Laser pro STELLARIS systém

Jaké verze STELLARIS jsou k dispozici?

    Tak jako u úspěšné platformy Leica TCS SP8, tak i u STELLARIS můžete čekat rozmanité konfigurace. Navíc bude k dispozici verze STELLARIS 5 . Vlajková loď bude pak  STELLARIS 8 , pro  FALCON, DIVE, STED a dalších hig-end systémů. Potenciál použití obou variant strojů je obrovský a opravdu pro každého. Těšíte se na jejich představení?


STELLARIS%205%2C8.jpg

Obr. 4 – Dvě základní konfigurovatelné verze systému STELLARIS

Ušetřete čas, buďte produktivní 

    Dostali jsme jako distributor povolení v tomto článku uvést malou ukázku rozhraní LAS X Image Compas . Design vznikl z mnoha workshopů, diskuzí a různých názorů od nás všech. Vývojáři pak následně proměnili především Vaše myšlenky v toto rozhraní, viz krátké video.


Video č.2 – Ochutnávka LAS X Image Compas

    To vše s rychlostí rezonančního skeneru s 420 fps s funkcí roling average pro optimální kvalitu Vašich snímků . Samozřejmě si můžete aktivovat modul LAS X Lightning (pro všechny Vaše fluorescenční kanály současně) a získat tak super-rezoluční obrázky včetně surových dat, které se uloží na Vašem hard-disku dokud je nesmažete, tím je zaručeno, že o ně nikdy nepříjdete. Posledním článkem nové platformy je velmi oblíbený LAS X Navigator , který Vám velmi usnadní přechod s widefiled mikroskopů s overview Vašeho vzorku či pak při hledání ve Vašem preparátu. Podívejte se s námi na krátké video.


Video č. 3 – LAS X Navigator se STELLARIS
pixel.gif


Proč si vybrat právě STELLARIS?

   Jste spíše konzervativní, nebo Vás po po přečtení tohoto článku platforma STELLARIS ještě něpřesvědčila? Pak si přijďte vyzkoušet Vaše vzorky naživo. (Po dobu zvýšených omezení vlivem pandemie koronaviru můžeme Vaše vzorky otestovat v Mannheimu v online prezentaci) 

Video č. 4  – Webinář o systému  STELLARIS

Ukázky ze systému STELLARIS


Sample Courtesy: Jana Döhner, Urs Ziegler, University of Zürich    Sample Courtesy: Dr. Krebs, COS, University of Heidelberg​.  

Líbí se Vám? Napište nám 

s vřelým pozdravem 
Martin Kopecký
vedoucí divize mikroskopie a stále nadšený prodejce konfokálních mikroskopů

Pro více informací nás kontaktujte!
Tým mikroskopie Pragolab 
mikroskopie@pragolab.cz