HAAKE Viscotester iQ – přenosný, vysoce výkonný reometr

21. 11. 2016

Na základě reometru Thermo Scientific HAAKE Viscotester iQ byla vyvinuta přenosná konfigurace pro reologická měření za vyšších tlaků. Hlava tohoto reometru byla zkombinována se speciálním stojanem, který umožňuje použití temperační jednotky s tlakovou celou. Celou sestavu lze snadno rozebrat a zabalit do přepravního boxu. Včetně obsahu tohoto boxu nepřesáhne hmotnost 20 kg, což umožňuje jeho snadnou přepravu i letadlem. Po příjezdu lze přístroj vybalit a sestavit během několika minut bez nutnosti jakýchkoli úprav před samotným měřením.

Pro řízení teploty tlakové cely je k dispozici několik typů temperačních jednotek. Za použití termostatického cirkulátoru a kapalinou temperované jednotky lze dosáhnout precizní kontroly konstantní teploty. Výkonná elektrická temperační jednotka je vhodná pro teploty až do 300 °C.

reometr HAAKE Viscotester iQ

Obr. 1: HAAKE Viscotester iQ v konfiguraci s tlakovou celou, elektrickou temperační jednotkou a kontrolním boxem

K dispozici je také několik typů titanových tlakových cel s použitím až do 600 bar. Pro testování chemicky agresivních látek byly vyvinuty Hastelloy tlakové cely do 175 bar. Homogenní vzorky lze testovat pomocí koaxiálních válcových geometrií, resp. tzv. „double gap“ geometrie pro vzorky s nízkou viskozitou. V případě, že testovaný materiál obsahuje větší částečky, jsou ideální volbou lopatkové rotory.

Jednou z hlavních charakteristik přístroje je jeho intuitivní ovládání. Tlaková cela je automaticky rozpoznána softwarem a tím je definována vertikální poloha geometrie. Po uvolnění aretace sjede hlava reometru měkce do měřicí pozice. Po ukončení měření je hlava reometru povytažena do původní pozice a tlakovou celu lze vyjmout pro vyčištění.

K měření a vyhodnocení dat slouží software Thermo Scientific HAAKE RheoWin. Kromě sběru a zpracování dat umožňuje také u nízkoviskózních látek kalibraci pro zvýšení citlivosti přístroje.

Výše popsanou konfigurací reometru Viscotester iQ lze velmi snadno sledovat tlakové a/nebo teplotní závislosti materiálů, zejména z oblastí produkce a zpracování ropy, kde hraje velmi důležitou roli reologické chování ropy, výplachů a zbytkových kapalin.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na volfova@pragolab.cz nebo prikrylova@pragolab.cz.